Изследователи от MIT Media Labs разработват преносимо устройство, което може да чете принтиран текст, използвайки синтезиран глас, подпомащ незрящите хора в четенето на книги без да се използва специализиран шрифт. Наречения Finger Reader, подобното на пръстен устройство, разполага с камера за сканиране на текст.
Четенето идва под формата на роботизиран глас, който много наподобява увреден глас. Въпреки това, според сайта на изследователския екип, устройството е „само прототип на този етап”, така че звуковата обратна връзка ще бъде доработена, преди устроството да стане достъпно за масовия пазар.
За да помогне на незрящите да четат текстове с по-лесно, устройството разполага с така наречения „haptic feedback”, за да помогне на незрящите да поддържат правата линия на реда, докато четат с движение на пръста си. Устройството произвежда вибрация, щом пръста се отклони и когато редът свършва или започва.
Устройството не може да чете подписи на документи, но може да засече 12-точков принтиран текст, който е достатъчно често срещан, щом става дума за печатен текст. В интервю на Рой Шилкрот, един от изследователите на проекта, споделя, че се надява устройството да помогне на повече хора освен на незрящите. Той споделя, че машинката е за хора с „неспособност, способност и хиперспособност” и загатва, че може да се използва и за превод на езици.
Екипът зад FingerReader, търси начини да намали размерите и да добави екстри, като връзка с PC или смартфон.